Dlaczego warto mieć termometr gastronomiczny?

Dlaczego warto mieć termometr gastronomiczny?

Dobrze wyposażona kuchnia powinna zawierać w sobie odpowiednie sprzęty i dodatki, które umożliwią przygotowywanie potraw. Mowa jest o takich urządzeniach jak piekarnik, mikrofalówka oraz płyta elektryczna, lecz również o tych nieco mniejszych takich jak termometr gastronomiczny. Zanim jednak ruszy się do sklepu po zakup takiego dodatku, warto się najpierw zastanowić nad tym, do czego jest on konkretnie używany w kuchni.

Kontrolowanie temperatury mięsa

Jeśli chciałoby się wybrać potrawę, która wymaga w największym stopniu kontrolowania temperatury, to bez wątpienia byłoby to mięso. Jeśli temperatura wewnątrz mięsa będzie za mała, może dojść do podania go w stanie surowym. Z drugiej jednak strony, jeśli mięso będzie za gorące, można doprowadzić je do wysuszenia, a tym samym do znacznego pogorszenia się jego smaku.
Z tych też powodów ważne jest to, aby posiadać w kuchni termometr gastronomiczny, który zdolny będzie do mierzenia temperatury mięsa podczas jego pieczenia.

Kontrolowanie temperatury ciasta

termometr gastronomiczny

Kolejnym bardzo ważnym zadaniem, które stawiane jest przed termometrami kuchennymi, jest poddawanie kontroli wypieków. Termometr cukierniczy sprawia, że możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury wewnątrz ciasta, a to pozwala ocenić, czy jest ono już gotowe, czy też może jednak warto potrzymać je w piecyku nieco dłużej, aby wszystko ładnie się w jego wnętrzu upiekło. Jak bowiem wiadomo, dobrze upieczona warstwa wierzchnia nie jest jeszcze wystarczającym dowodem na to, że ciasto jest już gotowe.

Kontrolowanie temperatury gotowania

Ostatnim zakresem przydatności termometru gastronomicznego (link), jest wykorzystanie go do kontrolowania stopnia upieczenia potraw gotowanych. Dzięki temu bez trudu można ocenić, czy dana potrawa jest już odpowiednio ugotowana, a to spowoduje, że możliwe będzie uniknięcie nadmiernego ścięcia się jej czy też przypalenia. W tym wypadku szczególnie mocno poleca się stosowanie modelu z sondą, którą można zanurzyć w płynie i cały czas monitorować jego temperaturę na bieżąco śledząc wskazania.