Jaką formę do babki wybrać?

Jaką formę do babki wybrać?

Chyba każda osoba bezpośrednio kojarzy stół wielkanocny z babkę piaskową. Jej wyjątkowy smak oraz wygląd sprawia, że Wielkanoc nabiera niepowtarzalnego charakteru. Oczywiście babkę można kupić w sklepie, ale znacznie ciekawszym pomysłem jest jej samodzielny wypiek. Żeby babka się udała konieczna będzie dobra forma do jej wypieku.

Tradycyjna forma metalowa

W sprzedaży najłatwiej znaleźć klasyczną metalową formę wykonaną ze stali lub z aluminium. Ze względu na swoje właściwości znacznie rozsądniejszym wyborem będzie forma do babki ze stali. Materiał ten nie straci swojego kształtu w wyniku wahań temperatury oraz jest odporny na wgniecenia i innego rodzaju uszkodzenia. Dodatkowo, gdy wewnątrz metalowej formy znajduje się warstwa zapobiegająca przywieraniu ciasta, można mieć pewność, że babka po ściągnięciu formy będzie miała idealny kształt.

Forma ceramiczna

Ciekawą alternatywą dla formy metalowej może być forma do babki ceramiczna. Używana z odpowiednią starannością będzie się doskonale sprawdzać do wypieku babki piaskowej przez długie lata! Dodatkowo, ze względu na właściwości materiału, z którego została wykonana, przypalenie babki piaskowej staje się prawie niemożliwe. Kolejnym atutem formy ceramicznej jest jej wyjątkowa estetyka, z którą nie może się równać Inny materiał. Jakie są inne możliwości?

Oczywiście stal, aluminium oraz ceramika to tylko niektóre możliwości. W sprzedaży znaleźć można też różnego rodzaju formy wykonane m.in. z silikonu, czy też ze szkła. Atutem pierwszego z tych materiałów jest doskonała elastyczność, a w związku z tym możliwość przybrania dowolnego kształtu. Z kolei głównym atutem szkła żaroodpornego jest możliwość stałego obserwowania procesu wypieku babki wielkanocnej w piekarniku.